Bez czarny – Sambucus nigra

Występuje także pod innymi nazwami: bez aptekarski, bez pospolity czy hyćka. Popularny krzew wyrastający niekiedy w wysokie drzewo, rosnący w całej Europie, również na Kaukazie i Południowej Syberii. Często celowo sadzony dla pięknych kwiatów i smacznych owoców. W lecznictwie ludowym zastosowanie mają na przetwory z czarnego bzu: kwiaty, kora, korzenie i owoce.

Bez czarny czczony był przez starożytnych Germanów i Prusów. Zaliczano go do drzew świętych, zasadzano go na grobach zmarłych. W Polsce kaplice i kościoły obsadzano niegdyś krzewami bzu czarnego, ponieważ zgodnie z wierzeniami ludowymi miały one moc odpędzania piorunów.

W medycynie bez czarny zajmował i zajmuje wysokie miejsce. Hipokretes uważał wywar z korzeni bzu czarnego jako nie mający sobie równego lek przeciwko puchlinie wodnej. Przez całe stulecia ignorowany przez medycynę europejską, wrócił do łask dzięki słynnemu księdzu Kneippowi, który zalecał młode listki bzu czarnego spożywane jako sałata do oczyszczania żołądka z flegmy i żółci.

Wyjątkowe miejsce zajmują pączki liści bzu czarnego, używane od stuleci w medycynie ludowej jako środek rozwalniający i czyszczący krew. Potrzebujemy 50g drobno posiekanych pączków. Zalewamy je butelką czerwonego wytrawnego wina, odstawiamy w ciepłe miejsce na 4-5 dni, przecedzamy i pijemy rano na czczo 1 łyżkę.

Świeże liście służą do okładów na miejsca po ukąszeniu owadów. Liście sparzone mlekiem działają szybko i skutecznie jako okład na bolesne obrzęki i guzy krwawnicowe. Odwary z kwiatów bzu czarnego stosuje się wewnętrznie jako lek napotny w dolegliwościach z gorączką, też jako uzupełniający lek moczopędny oraz w chorobach przebiegających ze zwiększeniem przepuszczalności włosowatych naczyń krwionośnych.

Źródło: Zdrowe recepty dla Ciebie – Stanisław Leśny

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: